Prihlásenie

Kategórie
 
 
 
 
Často kladené otázky

Čo je umelý ratan?

Umelý alebo syntetický ratan je vyrobený z polyetylénu. Dokonale imituje tvar a vzhľad prírodného ratanu, avšak je odolnejší, oveľa jednoduchší na údržbu a umožňuje nespočetné variácie farebnosti a tvarov. Kvalitný umelý ratan sa teší veľkej obľube pri výrobe záhradného nábytku, vďaka jeho odolnosti voči poveternostným vplyvom. Je UV stabilný, odolný voči teplu a chladu, chlóru či slanej vode. Vlákna sú pružné a tak je ich možné vypletať do rôznych zaujímavých tvarov, čo robí tento materiál veľmi lákavým pretože ponúka nekonečné množstvo tvarových vyhotovení a vy si tak môžete vybrať originálny kus záhradného nábytku podľa vašich predstáv. Umelý ratan sa lisuje do rôznych tvarov. Najrealistickejšie pôsobí okrúhly ratanový výplet, keďže je takmer na nerozoznanie od prírodného ratanu. Nasleduje polookrúhly a plochý výplet. Ďalšou možnosťou je brushed alebo brúsený umelý ratan pri výrobe prechádza kefou, čím vznikajú na jeho povrchu drobné nerovnosti a pretŕčajúce časti vlákien, ktoré svojím dizajnom dokonalo napodobňujú prírodný ratan. Nech už si vyberiete akýkoľvek druh výpletu, s vašou ratanovou sedacou alebo stolovou súpravou si užijete nejednu letnú sezónu na vašej terase či záhrade.

Aký je rozdiel medzi prírodným a umelým ratanom?

Nábytok z prírodného ratanu je známy už dlhé roky. Vyrába sa z liany palmy Calamus rattan. Výhodou prírodného ratanového nábytku je jeho nízka hmotnosť a ohybnosť. Nie je však odolný voči poveternostným vplyvom a tak je skôr vhodný do zimnej záhrady alebo na krytú terasu, kde bude dostatočne chránený proti nepriaznivému počasiu. Práve preto sa dostal na trh umelý ratan, vyrábaný zo syntetických vlákien, ktorý je UV stabilný, vodeodolný a môžete ho bez obáv ponechať na vašej terase či záhrade po celý rok. Navyše je bezúdržbový a tak si nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. V súčasnosti ponúkame takmer výlučne produkty z umelého ratanu.

Ako sa starať o záhradný nábytok?

Aby vám váš nový záhradný nábytok spríjemňoval terasu či záhradu čo najdlhšie, je potrebné mu venovať adekvátnu starostlivosť. Záhradný nábytok si nevyžaduje náročnú údržbu a tak sa nemusíte obávať zdĺhavej práce.

Ratanový nábytok

Ratanový nábytok sa odporúča umývať vlažnou vodou. Nemusíte sa báť použiť hubku alebo vysokotlakový čistič. Nevhodné sú agresívne alebo bieliace čistiace prostriedky. Najvhodnejšie je použiť kvalitné čistiace a impregnačné prostriedky, ktoré sú určené priamo na konkrétny materiál. Tým zabezpečíte krásny nový vzhľad a dlhú životnosť záhradného nábytku.

Poťahy a vankúše

Súčasťou väčšiny záhradného posedenia sú aj polstre a vankúše. V prípade, že sú návleky odnímateľné, jednoducho ich dáte do práčky a operiete. Odporúča sa prať pri 30 stupňovej teplote a bez aviváže, pretože obliečky sú impregnované a nesprávnym praním by sa táto impregnácia narušila. V prípade, že návleky nie sú odnímateľné, navlhčite znečistené miesto vodou, nechajte chvíľu odstáť, potom nastriekajte na nečistotu čistiaci prostriedok na to určený, nechajte pôsobiť a utrite jemne handričkou. Pri väčšom znečistení proces opakujte. Po vyčistení je vhodné látku znova naimpregnovať aby sa obnovila ochrana vankúša.

Samostatnou kategóriou sú vankúše a poťahy z textílie Sunbrella. Táto textília je spracovaná a upravená najnovšími technológiami a používa sa práve pre svoju neporovnateľnú kvalitu a trvanlivosť. Takto upravená látka je veľmi odolná voči chemickému a prirodzenému znečisteniu. Aj preto sa až neuveriteľne ľahko udržiava a čistí. Najbežnejšie znečistenie a škvrny možno jednoducho a s ľahkosťou čistiť vodou alebo jemným saponátom, či mydlom. Ďalšou jej výhodou je, že poťahy vankúšov oveľa menej prepúšťajú vodu a vnútrom vankúšov následne rýchlo pretečie a tak vám vaša záhradná sedačka uschne v priebehu pár chvíľ.

Materiál Olefin

Olefin je materiál prémiovej kvality, ktorý výborne odoláva oderom, pretrhnutiu alebo inému neželanému mechanickému poškodeniu. Čo je však veľmi dôležité pri záhradnom nábytku, ktorý je vystavený nepriaznivým poveternostným vplyvom, omnoho lepšie odoláva dažďu, rýchlejšie vyschne a je odolnejší voči UV žiareniu, než štandardne používané impregnované látky.

Sunbrella

Sunbrella je textília spracovaná a upravená najnovšími technológiami a používa sa práve pre svoju neporovnateľnú kvalitu a trvanlivosť. Takto upravená látka je veľmi odolná voči chemickému a prirodzenému znečisteniu. Aj preto sa až neuveriteľne ľahko udržiava a čistí. Najbežnejšie znečistenie a škvrny možno jednoducho a s ľahkosťou čistiť vodou alebo jemným saponátom, či mydlom.

Drevo

Drevený záhradný nábytok z našej ponuky je vyrábaný z teakového, agátového a eukalyptového dreva. Pre každý z týchto druhov platí, že sú odolné voči poveternostným vplyvom, majú dlhú životnosť a tvarovú stálosť. Každé drevo si však vyžaduje starostlivosť. Bežné znečistenie odstraňujte teplou vodou a mydlovými prostriedkami určenými na čistenie dreva. Po vyčistení je potrebné nechať drevo úplne vyschnúť a až potom nanášať ochranný olej určený na konkrétny druh dreva. Záhradný nábytok ošetrujte olejom podľa priloženého návodu. Ošetrovanie vykonávajte 2-3 krát ročne, podľa potreby, aby vám váš záhradný nábytok vydržal krásny po dlhé roky. Teakové a eukalyptové drevo časom získava typickú sivastú patinu. Nemá však žiadny vplyv na funkčnosť nábytku. Pôvodnú farbu dreva je ale možné obnoviť aj po rokoch osviežovačom farby.

Teakové drevo

Teakové drevo má dlhodobo vybudovanú silnú ochranu proti zmenám klímy a preto mu nevadí napríklad sneh, ľad, slnko, dážď, vysoká vlhkosť vzduchu alebo prudká zmena teplôt. Preto je teakové drevo najžiadanejším materiálom pre výrobu kvalitného záhradného aj interiérového nábytku, ale aj pre výrobu lodných palúb. Teakové drevo triedy A je najkvalitnejším drevom použitým z jadra stromu, ktoré obsahuje najviac teakového oleja, vďaka ktorému je drevo vodeodolné a okrem toho tiež odolné voči hnilobe, hmyzu a je antibakteriálne.

Agátové drevo

Agátové drevo je najpevnejšie, veľmi húževnaté a najstabilnejšie drevo rastúce aj v strednej Európe. Práve preto je azda najvhodnejšie a najpoužívanejšie pre výrobu záhradného nábytku od ktorého očakávame dlhú životnosť a tvarovú stálosť. Agátové drevo prirodzene výborne odoláva nepriaznivým poveternostným vplyvom, drevokazným hubám a hmyzu. Po agátovom dreve, okrem výrobcov záhradného nábytku, radi siahnu aj vinári pri výrobe sudov, či stavbári pri výrobe altánkov alebo terasových dosák. Na terasu vyloženú doskami z agátového dreva si tak bez obáv môžete umiestniť aj svoj záhradný nábytok a oboje vám tak pri dostatočnej starostlivosti vydržia doslova večnosť.

Eukalyptové drevo

Eukalyptové drevo je extrémne tvrdé a odolné drevo s nezameniteľnou medovo hnedou farbou. V domovskej Austrálii z eukalyptového dreva nájdete množstvo postavených domov, či mostov, čo svedčí o jeho vynikajúcich vlastnostiach a výbornej odolnosti voči kyslím dažďom, najmä v mestách. Eukalyptové drevo má však oproti teakovému drevu menej prirodzenej mastnosty a preto si vyžaduje pravideľné ošetrenie olejom na tvrdé drevo. Všetky nami predávané výrobky z eukalyptového dreva nesú pečať FSC o pôvode dreva z nich vyrobených.

Killarney drevo

Killarney je druh dreva pôvodom z Brazílie. Svojimi vlastnosťami veľmi pripomína teakové drevo. Je výnimočné svojou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a tak je vyhľadávaným materiálom pre výrobu exteriérového nábytku. Všetky nami predávané výrobky z killarney dreva nesú pečať FSC o pôvode dreva z nich vyrobených.

Textilén

Textilén je podobne ako umelý ratan, takmer bezúdržbový materiál. Postačí ho umyť vlažnou vodou a hubkou. Tiež je vhodné použiť čistiace a impregnačné prostriedky určené priamo na konkrétny materiál ako napríklad Cleaner for Wicker určený na umelý ratan a textilén.

Záhradný nábytok si vyžaduje vašu pozornosť najmä v jesennom a zimnom období, pri silných dažďoch, mraze a snehu. Ideálne riešenie je uskladniť nábytok v suchej miestnosti, čo však väčšinou nie je možné z priestorových dôvodov. Vtedy je tu možnosť využiť ochranné plachty na záhradný nábytok. Ich plusom je, že majú vetracie otvory zabraňujúce kondenzácii a prirodzenej vlhkosti. Pred zakrytím sa uistite, že je vaša sedacia súprava suchá a čistá. Plachtu príliš nesťahujte a dbajte na to, aby sa nedotýkala zeme aby ste nezabránili prístupu vzduchu a nábytok sa tak mohol odvetrávať. Ďalšou možnosťou je využitie záhradných úložných boxov. Boxy sú vyrábané v rôznych veľkostiach a tak si bez obáv vyberiete ten vhodný pre vás.

Aká je životnosť ratanového nábytku?

Životnosť ratanového nábytku závisí od jeho zhotovenia, čo znamená akú má konštrukciu, ako kvalitný je výplet a aké sú použité materiály. Tiež závisí od toho, ako sa o svoju záhradnú sedačku či stolovú súpravu budete starať. Jednoznačne najlepšou voľbou je zváraná hliníková konštrukcia. Na trhu je dostupný záhradný nábytok s oceľovou konštrukciou, ktorý je síce lacnejšou variantou hliníka, avšak dlhodobo neodoláva korózii a je ťažší. Konštrukcie bývajú často šroubované či nitované. Tu však platí, čo je takto spájané, časom sa môže uvoľniť. Z toho vyplýva, hliníková zváraná konštrukcia ošetrená práškovou farbou, je tá správna voľba pri výbere kvalitného záhradného nábytku, ktorý vám vydrží nejednu sezónu. Venujte výberu vášho záhradného nábytku dostatok času a nakupujte u overených predajcov, pretože správny kus záhradného nábytku tak oceníte na vašej terase či záhrade aj desaťročie.

Môžem nechať nábytok z umelého ratanu v daždi alebo na slnku, alebo musí byť uschovaný vo vnútri?

Umelý ratan sa vyrába z polyetylénu, čo zaručuje stálofarebnosť, odoláva slanej vode, opaľovacím krémom a má výbornú odolnosť voči vode, ktorá je často príčinou opotrebovania iných materiálov. Kvalitný ratanový nábytok je UV stabilný, čiže odoláva UV žiareniu, takže môžete svoju sedaciu súpravu bez obáv ponechať na slnku. V zásade platí, čím svetlejší záhradný nábytok, tým dlhšie vydrží na prudkom slnku.

Ako sme spomenuli pri otázke „Ako sa starať o záhradný nábytok?“, pri očakávanom daždi alebo v zimnom období je dobré vašu sedaciu súpravu zakryť ochrannou plachtou.

Prečo záhradné boxy Biohort?

Rakúska spoločnosť Biohort je špecialistom na záhradné domčeky a úložné boxy. Produkty tejto značky sú vysokokvalitné a funkčné. Vyrábajú sa z pozinkovaného oceľového plechu od renomovaných oceliarní z Nemecka a Rakúska, ktoré spĺňajú prísne kritériá odolnosti voči poveternostným vplyvom. Sú bezúdržbové a majú veľmi dlhú životnosť. Záručná doba na tieto boxy je až 20 rokov. Boxy sú vybavené cylindrickým zámkom, sú nehorľavé, majú dvojitú hrúbku plechu, sú vetruodolné a znesú zaťaženie snehom až do 150 kg/m2. Záhradné boxy Biohort sú vyrábané v rôznych veľkostiach, dizajnových prevedeniach a farbách. Preto si môžete aj vy vybrať ten správny box na vašu záhradu či terasu, či už na uloženie menších vecí, alebo rovno záhradný domček, kde pohodlne uložíte aj váš záhradný nábytok počas zimného obdobia.

Beske betónové svietniky

Ako zapálim betónový svietnik a ako dlho horí?

Sviečkový knôt môže byť zapálený akýmkoľvek štandardným zapaľovačom, alebo so zápalkami. Pri prvom zapálení môže chvíľu trvať, kým sa knôt rozhorí. Preto odporúčame zapaľovať knôt na jednom rohu. Treba dbať na to, aby mal knôt vždy dostatok tekutého vosku a mal čo spaľovať. Vzhľadom na veľkosť plameňa, betónové sviečky potrebujú veľa vosku. Najneskôr po 1,5 - 2 hodinách sa musí spaľovacia komora znovu naplniť. Ak zabudnete na dopĺňanie a spaľovacia komora úplne vyhorí, tak sa knôt poškodí! Preto odporúčame, aby knôt netrčal viac ako 3 cm z vosku. Čím viac knôt vyčnieva z vosku, tým vyššia je spotreba vosku. Preto by sa mala zachovať konštantná úroveň vosku, a to aj na ochranu betónového telesa. Silne zohriaty vosk (cez vysoko trčiaci knôt) môže preniknúť cez betón a poškodiť vonkajšok. Ak dôjde k ťažkostiam pri znovu zapaľovaní knôtu, odporúčame na knôt položiť malý kúsok vosku.

Ako doplniť betónový svietnik voskom?

Doplňovanie je veľmi jednoduché. Opatrne umiestnite voskové zásoby (voskové dosky, zvyšky sviečok) do spaľovacej komory. Voskové zvyšky sa nemusia predom taviť, samotný plameň vosk roztaví. Zvyšky sviečok s knôtom môžu byť tiež vložené do spaľovacej komory. Knôty môžete vybrať z tekutého vosku potom, čo ste zahasili plameň betónového ohňa hasiacou doštičkou.

Ako zahasím betónový svietnik?

Na hasenie betónového ohňa je vždy súčasťou dodávky drevený vrchnák. Je dôležité, aby drevený vrchnák prikrýval celú betónovú nádobu. Počas niekoľkých sekúnd sa oheň zadusí.

Vrchnák by ste mali ponechať na betónovom ohni, až kým nebude dymiť. To je jediný spôsob, ako knôt zostane trvalo nasýtený voskom. Drevený vrchnák je predovšetkým určený na zahasenie ohňa a nie ako kryt na ochranu betónovej sviečky, napríklad pred dažďom. Preto je normálne, že sa na drevenej doske objavia známky opotrebovania. Ak máte záujem o použitie dosky ako krytu odolného voči poveternostným vplyvom, môžete si doštičku naloejovať olejom na ochranu proti poveternostným vplyvom.

Čo sa stane, keď prší na betónovú sviečku?

Knôt nášho betónového svietnika je už pred prvým použitím namočený do vosku a neabsorbuje vodu. Ak je však dažďová voda v betónovej nádobe, môžete ju jednoducho pred jej opätovným zapálením vyliať.

POZOR! Počas mrazu by vo vašej betónovej sviečke nemala zostať žiadna voda / sneh, pretože pri zamrznutí môže betón prasknúť.

 
 
 
 
Výhodné balíky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia